Tisztelt Állampolgár,
Kedves szomszédaink!
Bárhol is élünk, fontos szerepet játszik életünkben a lakókörnyezet és a közösség, amelynek mi is tagjai vagyunk. Lehet ez lakótelep, vagy faluközösség, az emberek együttműködésére mindig szükség van.
Sajnos a közösségek méretétől függetlenül bekövetkezhet, hogy potenciális célpontjává válunk a bűnözőknek. Könnyű, sőt könnyelmű dolog azt feltételezni, hogy velünk ilyesmi nem történhet meg.
Kis odafigyeléssel, egymás segítésével megelőzhetjük a bűncselekményeket, vagy éppen annak gyakori előfordulását. A rendőrség védelmünket egyedül nem tudja felvállalni. Mindegyikünknek fontos szerepet kell játszania és aktívan részt kell vennie a bűnmegelőzésben. Ennek érdekében sorra alakulnak és alakultak a civil bűnmegelőzési szervezetek, melyeknek egyik legnagyobb társadalmi bázisa a Polgárőrség. A polgárőrök tagjaikon keresztül, odafigyelésükkel, vállalt szolgálataik során szerzett információkon keresztül támogatják a rendőrség munkáját.
Korábban az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ), a Biztonságos Magyarországért Mozgalom, valamint a Rendőrség Bűnmegelőzési Szolgálata életre hívta az úgynevezett SZEM mozgalmat, amelynek elnevezése a Szomszédok Egymásért Mozgalom elnevezés rövidítéséből adódott.
Segítsd magadat úgy, hogy másokat is segítesz!
Minden lakóközösségnek önállóan kell döntenie arról, hogy a mozgalomba be akar-e kapcsolódni. Csak gondoljunk bele, hogy mielőtt szabadságra megyünk, elutazunk üdülni, általában megkérjük valamelyik rokonunkat, vagy szomszédunkat, hogy vigyázzon otthonunkra, amíg távol vagyunk. Mennyivel kényelmesebb, megnyugtatóbb lenne azt érezni, hogy tagjai vagyunk egy ilyen mozgalomnak a szomszédainkkal együtt, és nem kell külön megkérni a szomszédot, hogy figyeljen a házunkra, mert elutazunk, hanem magától értetődően odafigyelünk saját és szomszédaink értékeire. Értesítenek bennünket, ha otthonunkkal kapcsolatban valami furcsa dolgot tapasztalnak. Gondoljunk csak arra, hogy napközben hányszor fordul elő, hogy elszaladunk például a boltba, vagy a temetőbe, vagy csak átugrunk a barátainkhoz, esetleg egy kávéra, meglátogatjuk az egyedül élő falubeli rokonságot, stb. Pilisszentiván területén több olyan bűncselekmény is előfordult, amikor a tulajdonosok, csak az előbb felsoroltak közüli, mindennapi tevékenységeit folytatta, közben a háza üresen maradt és a bűnözők ezt kilesve betörtek otthonukba.
Pilisszentiván lakosai egy különösen összetartó és hagyományőrző közösség, mely adottságot ki lehet, sőt ki kell aknázni a bűnözőkkel szemben. Az ilyen, ritkának mondható közösségek egyik fő fegyvere lehet az összetartás, amely gátat szabna a bűncselekmények elszaporodásának, vagy legalább a meglévő bűncselekményszám növekedésének.
A SZEM célja:
- Helyi szinten csökkenteni a bűnözést lehetővé tevő okokat és körülményeket, tevékenyen segíteni az áldozattá válás megelőzését.
- Kialakítani a jelenlegitől még jobban egymást támogató közösségi szellemet, így mindenki hozzájárulhat a saját tulajdonának védelméhez, kölcsönös együttműködésen és párbeszéden keresztül.
- Nem csak bűncselekmény, de más esemény (baleset, betegség, tűz, gázveszély, stb.) esetén is tudjanak segítséget nyújtani egymásnak.
Működése:
- A közösség tagjai tájékoztatják azokat a SZEM aktivistákat a gyanús személyekről és tevékenységekről, akik közvetlenül tartják a kapcsolatot elsősorban a Pilisszentiván Körzeti megbízott rendőrével, a Pilisszentiván Község Önkormányzat közterület felügyelőjével, valamint a Polgárőrség vezetőivel.
- Ha lakókörnyezetében gyanús idegent, idegeneket, autót lát: először figyelje meg jól a személy alkatát, ruházatát, járását, egyedi ismertetőjeleit (tetoválás, ékszer, stb.), jegyezze meg a jármű rendszámát, színét, típusát, majd ezeket írja fel és hívja az Ön által ismert SZEM aktivistát, vagy a Körzeti megbízottat, Közterület Felügyelőt, Polgárőrséget.
- Ha olyan törvénysértést vesz észre, ami már egyértelműen rendőri intézkedést igényel, akkor azonnal értesítse a rendőrséget a Körzeti megbízott számának, a 112-es segélyhívószám, vagy a Pilisvörösvár Rendőrőrs +36-26/330-130-as hívószám tárcsázásával.
Nagyon fontos, hogy bármilyen veszélyhelyzet bekövetkezésekor elsősorban a 112-es központi segélyhívó számot célszerű tárcsázni. Az itt dolgozó kollégák közvetlen kapcsolatban vannak a Mentőszolgálattal és a Katasztrófavédelemmel, így komplex segítséget tudnak nyújtani.
Ki kell hangsúlyozni, hogy a SZEM aktivistái, tagjai nem járőröznek az utcán, nincs semmilyen kötelezettségük, nem kell beszámolniuk mindennapjaikról, hanem kizárólag kapcsolatot tartanak a lakókörnyezetükkel, és a beszélgetéseik során előkerülő, gazdát cserélő, bűnözésre utalóinformációkat eljuttatják a rendőrnek, közterület felügyelőnek, vagy a polgárőrnek. Ez a rendszer nem arról szól, hogy valakit besúgóvá akarunk formálni, hanem közös érdek, amellyel olyan információkat szolgáltatnak a hatóság felé, amelyek olyan pluszt adnak, amik lehetővé teszik a bűncselekmények megelőzését, felderítését, az elkövetők elfogását.
A rendszer úgy működik, hogy a SZEM mozgalom aktivistái, tagjai kapnak egy figyelem felhívó matricát, amit kiragasztanak a postaládájukra, ezzel jelzik, hogy tagjai a mozgalomnak, továbbá jelzik a szomszédok felé, hogy hozzá fordulhatnak a rendelkezésre álló információval, nem utolsó sorban jelzik a bűnözők felé, hogy fokozott figyelemmel vannak környezetük irányába, ezzel elriasztva Őket. A SZEM mozgalom jelenlétét a település bevezető útjain kihelyezett tábla is jelzi majd, amely szintén visszatartó erejű a bűnözőkkel szemben.
A mozgalom elindításával saját környezetünkben kialakulhat egy jobb közösségi szellem, biztonságosabb, nyugodtabb és segítőkész légkör vesz majd bennünket körül, mellyel javulhat lakókörnyezeti biztonságunk, életminőségünk.
Elérhetőségek:
Körzeti Megbízott: Buna Zoltán r. főtörzszászlós, +36-20/489-6705, +36-70/421-7963
Pilisvörösvár Rendőrőrs +36-26/330-130,
Országos segélyhívó központ: bármely hálózatból a 112-es hívószám tárcsázásával elérhető,
Pilisszentiván Közterület-felügyelője: Balogh Attila +36-70/338-6804.
E-mail: kozbiztonsag@pilisszentivan.hu
Pilisszentiváni Polgárőrség vezetője: Bodnár Ferenc, +36-20/960-5680.