A Pilisszentiváni Polgárőrség és Tűzoltó Egyesület 1991-ben alakult, igaz a mostani nevét és a tűzoltó célokat csak 1999-ben vette fel, – tudom meg Bodnár Ferenc elnöktől.
– '98 karácsonyán volt egy családiház tűz Szentivánon. A polgárőrök kiértek, de csak két tűzoltó készülék volt a kocsiban, ha lett volna 6, azzal eloltjuk. Így a kiérkező fővárosiak gyűrték le végül a lángokat. Ekkor döntöttük el, hogy helyben is biztosítani fogjuk a védelmet. Az 51 fős tagságból 17-en elvégezték a 40 órás tanfolyamot, közülük 15-en védőfelszereléssel is rendelkeznek. Sattler ruháink, valamint Kiskőrösi és Dräger sisakjaink vannak.
– Az elsők között voltam, aki szorgalmazta az egyesület létrehozását – mondja Pénzes Gábor polgármester, még „tanulmányútra” is elmentünk Piliscsabára, megnézni ők hogyan csinálják. Egyébként dr. Peller György jegyzőnk is tagja a tűzoltó csapatnak.
– Milyen anyagi támogatást nyújt ehhez az önkormányzat? – kérdezem.
– 2004-ben 2,5 milliót adtunk összesen az Egyesületnek. Ebből – mintegy 500 ezer Ft jutott tűzoltócélokra, idén ez már közel 1,8 millió forint lesz. De a világot nem tudjuk megváltani. Egyébként az egy nonszensz, hogy településenként kell megteremteni a különböző közszolgáltatások intézményeit. Jelen helyzetben központi források nélkül nem lehet ütőképes tűzoltóságot működtetni. Szerintem több településnek össze kellene fogni ennek érdekében. Már számolgattuk, hogy a négyszomszédos település közel 30 ezres lakosságára számított normatívával, plusz a jelenlegi ráfordításokat figyelembe véve évi 30 millió Ft-ból gazdálkodhatnánk köztestületi önkéntes tűzoltóság felállítása esetén.
Néhány gondolatot váltunk még a WET Kft. létesítményi tűzoltóságával való együttműködés lehetőségeiről, aztán a polgármester elbúcsúzik, kettesben maradunk Bodnár Ferenc elnökkel.