„A katasztrófavédelmi törvény közeljövőben várható módosításából következő egyik legnagyobb jelentőséggel bíró változás, hogy a jelenleg egyes kategóriájú együttműködési megállapodással rendelkező önkéntes tűzoltó egyesületek bizonyos káreseteknél önállóan avatkozhatnak be. Megnyitó beszédében a főigazgató azt hangsúlyozta, azért hívta össze az önkéntes tűzoltó egyesületek képviselőit, hogy személyesen hallgassa meg a küszöbön álló törvénymódosításban foglalt változások vonzataival kapcsolatos véleményüket, és hogy kötetlen formában válthassanak szót az őket érintő aktualitásokról és meglátásaikról.
A sok kérdést felszínre hozó, az egyesületek komoly aktivitásával zajló konzultáción Bérczi László tű. dandártábornok, országos tűzoltósági főfelügyelő, Varga Ferenc tű dandártábornok, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője, Palotai Zsolt Gábor tű. ezredes, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatóhelyettese, Dr. Kanyó Ferenc tű. alezredes, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság tűzoltósági főfelügyelője, az érintett Tűzoltóságok parancsnokai mellett Pilisvörösvár, Pilisszentiván, Solymár, Pilisborosjenő, Nagykovácsi, Perbál, Gyál, Pesthidegkút, Budavár, Rózsadomb, Kőbánya és Zugló önkéntes tűzoltó egyesületének vezetői, illetve képviselői vettek részt.
Az országos katasztrófavédelmi főigazgató a szerdai értekezleten komoly feladatnak nevezte az önkéntes tűzoltók beavatkozásához köthető felelősségrendszer kidolgozását. „Az önkéntes tűzoltó egyesületek elsődleges feladata a jövőben is a hivatásos tűzoltó egységek támogatása és segítése lesz, de mindemellett önálló beavatkozásokat is végezhetnek. Az önállóságnak azonban minden feltételét biztosítani kell, egyúttal tisztázni az összes lehetséges esetre vonatkozó kérdést.” – fogalmazott a tábornok. Hozzátette: az együttműködés feltételeit minden esetben biztosítani kell, ezen gőzerővel dolgoznak, az önkéntes tűzoltók munkája ugyanis hatalmas segítség az országnak. Bakondi György úgy fogalmazott, az önkéntes tűzoltó egyesületek feladata nem csupán a káreseteknél való segítségnyújtás, de a katasztrófaveszély megelőzése és a kárelhárítás, ezt diktálja az ország érdeke.
A megbeszélés keretén belül a főigazgató egy Mercedes-Benz típusú gépjárműfecskendőt adott át a WOLF Önkéntes Tűzoltó Egyesület számára, amelyet az öt éven keresztül használhat. Bakondi György a szerdai konzultáción bejelentette továbbá, hogy 2014-ben felavatnak egy, a hősi halált halt tűzoltók emléke előtt tisztelgő emlékművet. Hiánypótló lépés lesz ez, mondta a tábornok, hiszen a katasztrófavédelem minden olyan hősi halott előtt fejet kíván ilyen módon is hajtani, aki valaha is a jogelőd szervezetekben tevékenykedtek tűzoltóként, vagy légoltalmisként, esetleg önkéntesként áldozták a legdrágábbat, az életüket.
Az értekezlet zárásaként Kardos Pál, a Zuglói Polgárőr és Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnöke az önkéntes tűzoltó egyesület jelképét adta át a magyarországi katasztrófavédelem vezetőjének.”
A kötetlen beszélgetést megelőzve elnökünk kikérte tagságunk aktív tagjainak véleményét, valamint szerparancsnokaink felvetéseit, mit is látunk problémaként a jelenlegi rendszerben, hogy lehetőséget kapva tisztázhassa ezeket. A beszélgetés során egyesületünk elnöke, Bodnár Ferenc is több kérdéssel fordult az igazgató Úrhoz, többek között az értesítési rendszer megoldatlan hibáival kapcsolatosan, valamint több felmerülő kérdésére kielégítő választ kapott elnökünk anélkül, hogy a kérdést fel kellett volna tennie. A találkozó tartalmát figyelembe véve egyesületünk szinte minden egyes feltételnek megfelel ahhoz, hogy a továbbiakban önállóan beavatkozó önkéntes tűzoltóságként dolgozzon községünk, térségünk védelméért. A közeljövő törvényi változásait érdeklődve várjuk, a kapott többlet feladatokhoz (rendvédelmi feladatokat fogunk ellátni a megfelelő szintünkön, pl: megelőzés, ellenőrzés, stb.) felkészülten, vizsgázottan, eszközeinket felkészítve, bevizsgálva és rendszerbe állítva állunk a megoldandó feladatok előtt. Egyesületünk évek óta dolgozik azon, hogy az előírásoknak megfelelve, eszközeinknek, gépeinknek, felszereléseinknek és tagságunknak a megfelelő vizsgákkal történő ellátását teljesítse. Ez a feladat teljesítése nem csupán elszántság kérdése, hanem komoly pénzösszegekbe is kerül, amit csak folyamatos, jól felépített rendszer kialakításával tudtunk elérni és tudunk tartani a jövőben is. Egyesületünk elkötelezett amellett, hogy tagjainak biztonságos munkakörülményeket biztosítson önként vállal munkájuk végzéséhez ám anyagi korlátaink miatt ezt csak fokozatosan, akár tagjaink saját költségének (saját védőruhák vásárlása, saját sisakok beszerezése, stb.) bevonásával tudta megvalósítani. Ma elmondhatjuk, hogy tagjaink mindegyike rendelkezik 40 órás tűzoltó alaptanfolyammal és orvosi vizsgálattal, nagy részük kisgépkezelői jogosultságokkal is, gépeink bevizsgáltak és érvényesítésre kerülnek évről évre, valamint gépjárműveink rendszerbe lettek állítva. Ezen feladatokat teljesítve nincs más dolgunk, mint Pilisszentiván és a környező települések tűzoltási és műszaki mentési tevékenységében részt venni, megelőző tevékenységet folytatni, mindamellett, hogy polgárőreink a közbiztonság javításán, a balesetek megelőzésén dolgoznak, és most már együtt veszünk részt a Kevély Mentőcsoport feladatainak ellátásában, valamint ifjúság képzést, versenyfelkészítést szervezünk a térség fiataljai számára.
Pilisszentiváni Polgárőrség és Tűzoltó Egyesület